Aylar: Nisan 2018

Linux’ta “tcpdump” Kullanarak “pcap” Dosyası Oluşturma…

 

Linux üzerinde ağ paketlerini yakalamak için kullanılan bir komut varsa işinize yarayacak en basit komut tcpdump’tır. Peki ağ paketlerini yakalamak için kullanacağımız bu komut ile neler yapabiliriz kısaca göz atalım.

  • Terminalinizde paket dökümünü görebilirsiniz
  • ayrıca bir pcap dosyası da oluşturabilir ve bunu WireShark programı ile detaylı bir şekilde görüntüleyebiliriz.
  • ftp veya ssh vb. gibi gerekli paketleri sadece yakalamak için filtre oluşturabilirsiniz.

Devamını Oku…

Güvenlik Duvarı Nedir ve Nasıl Çalışır?

İnterneti uzun bir süredir kullanıyorsanız ve özellikle de daha büyük bir şirkette çalışıyorsanız ve işteyken Web’e göz atıyorsanız, muhtemelen güvenlik duvarının kullanıldığı terimi duymuşsunuzdur .

Evinizde hızlı bir İnternet bağlantınız varsa ( DSL bağlantısı veya kablo modemi ), ev ağınız için de güvenlik duvarlarını duydunuz. Küçük bir ev ağının, büyük bir şirket ağının yaptığı birçok güvenlik sorununa sahip olabileceğini unutmayın. Ev ağınızı ve ailenizi rahatsız edici Web sitelerinden ve olası bilgisayar korsanlarından korumak için bir güvenlik duvarı kullanabilirsiniz. Devamını Oku…

VoIP’e Yatırım Yapmanın 5 Yolu

IP üzerinden ses (VoIP) yeni bir kavram değildir – yirmi yıldan fazla bir süredir var olmuştur, ancak bugünün VoIP kullanımı daha kolaydır ve daha güvenilirdir. Mevcut iş telefon sisteminizin iyi çalıştığını düşünüyor olabilirsiniz. Eğer sorun çıkarmadıkçada yenilemeyide düşünümüyorsunuzdur. Belki de maliyet ve zamandan endişe ediyorsunuz ya da VoIP çok karmaşık geliyordur. VoIP  işinizin daha üretken olması, müşteri çekmesi ve karı arttırması için zaman ve para yatırımıdır.

VoIP’ye yatırım yapmaya hazır olduğunu 5 madde ile karar verebilirsiniz.

· İşletmeniz büyüyor veya genişliyor.
· Çok para ödüyorsunuz.
· Uzak mesaflerde büyük bir işgücünüz var.
· Müşteri şikayetleri artıyor.
· Sesli posta gelen kutunuz her zaman doluyor.

Birçok işletme VoIP’e geçmeyi erteliyor veya çok pahalı olduğundan korkuyor. İşletmeniz Geleneksel ise bu konuya neden daha yakından bakmıyoruz?

Devamını Oku…

VoIP Sisteminiz Güvenli mi?

IP üzerinden Ses (VoIP), şirketinizin telefon hizmetlerinde önemli miktarda tasarruf etmesine yardımcı olabilir. Ancak teknoloji ilerledikçe, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının güvenliğinizi ihlal etmek için kullanacakları yöntemler artacaktır. VoIP hizmetlerini kullanırken, sorulan ilk sorulardan biri, “Güvenli mi?”
Devamını Oku…