Sippy Softswitch Diversion Header Rule

Tüm STH operatörlerin sık kullandığı ve kararlılığını kanıtlamış bir yazılım varsa buda kuşkusuz Sippy Softswitch dir.

Callingcard veya Callback modülü kullanımlarında trafik genel olarak (ankesörlerin kullanımı azaldığı düşünlürse) önce GSM üzerinde başlar ve satın almış olduğunuz callingcard ile arama yapmak istediğiniz yönde yani karşı kullanıcıda görünen numara kuralı çok önemlidir.

Çünkü arayan kişinin numarasının görünmesi bu tür senaryolarda arayan kişi olarak beklenmektedir. Peki bunu kullanmış olduğumuz yazılım zaten yapıyor ve bunun dışında ek bir şeye ihtiyaç var mı derseniz işte bu noktada bu yazıyla bunun bazı gereklilikler içerisinde olduğunun farkına varıyoruz.

STH operatörleri  BTK (Bilgi İletişimi Kurumu) yönetmelikleri dışına çıkamayacağını biliyoruz işte CLI yönetmeliği içersinde bir çağrının CLI‘yını son kullanıcıya yani CallingCard ve Callback senaryosu yapıldığında bazı kurallar çerçevesinde yapılması gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

İşte bu noktada Diversion ve Remote Party ID gibi bazı RFC seçenekleri bulunması gerekiyor.

Şimdi gelelim bu ek modülü nasıl sippy üzerinde aktif edeceğiz. Öncelikle bu özelliği kullanmak için Sippy Softswitch ile iletişimde olmamız ve belli bir ücret karşılığı bunu sistemimize dahil etmemiz gerekiyor.

Şimdi Callingcard ve Callback hizmeti veriyor ve bu hizmet içerisinde Çağrı başlatmak isteğinizde son kullanıcı üzerinde GSM CLI göstermek istiyorsak ki bunu trafik gönderdiğiniz tüm operatörler Diversion ve Remote Party ID kuralı istediğinden bu kuralı doğru kullanmalıyız.

Sippy üzerinde kullanmış olduğumuz Vendor(Servis Sağlayıcı) altında çağrı gönderdiğimiz Connection içerisinde ekran görüntüsünde olduğu gibi aktif etmemiz yeterlidir. Bu seçenek ile birlikte çağrılarımız artık belli kurallar çerçevesinde GSM CLI ile son kullanıcı ekranında görünmeye izinli olmaktadır.

NOT : Bu kuralımız Callingcard ve Callback senaryolarda geçerli olsada yönlendirilmiş çağrılarda da olması gereken kural ve yöntem bu şekildedir.