VoIP Sisteminiz Güvenli mi?

IP üzerinden Ses (VoIP), şirketinizin telefon hizmetlerinde önemli miktarda tasarruf etmesine yardımcı olabilir. Ancak teknoloji ilerledikçe, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının güvenliğinizi ihlal etmek için kullanacakları yöntemler artacaktır. VoIP hizmetlerini kullanırken, sorulan ilk sorulardan biri, “Güvenli mi?”

Daha fazla şirket VoIP teknolojisinden faydalanırken, ses ve veri paylaşım alanı hacmi artar, bu da VoIP’in internetin tüm sorunları ile boğuşmasına neden olur. Ortak tehditler şunları içerir:

· Dinleme
· DDoS saldırıları
· Kötü amaçlı yazılım ve virüsler
· Kötü niyetli bilgisayar korsanları

Yine de umutsuz değil. VoIP çözümünüzü güvende tutmak için adımlar atabilirsiniz.

Kablosuz Bağlantı Güvenlik Risklerini Artırıyor
Birçok kuruluş VoIP uygulamalarını geleneksel bağlantılara göre çalıştırıyor; bazıları ise bir Wi-Fi bağlantısı kullanarak bağlanmayı seçer. Kablosuz bağlantı üzerinden VoIP kullanırken (genellikle wVoIP olarak adlandırılır), ek güvenlik sorunlarının farkında olmanız gerekir. WVoIP üzerinden iletilen bilgiler, hava dalgası yoluyla seyahat eder ve bu da verileri kesişmeye daha duyarlı hale getirir. WVoIP kullanırken, kimlik doğrulama ve şifreleme yoluyla bir koruma katmanı eklemek en iyisidir.

Şifreleme Gerekli
Bununla birlikte, sadece şifreleme ile güvence altına alınması gereken Wi-Fi ağları değildir. VoIP aramaları genellikle her biri olası bir hedef olan birden fazla sunucu, yönlendirici ve ağ taşıyıcısı ile seyahat eder. Şifreleme güçlü, kurulumu kolay bir çözümdür ve çoğu VoIP satıcısı ek bir ücret ödemeden şifreleme sunar.

Sorunları Erken Saptamak için Kullanım Kaydı
Kullandığınız VoIP sistemi ne olursa olsun (fiziksel veya sanal), servisleriniz bir noktada saldırıya uğrayacaktır. En yaygın saldırılardan biri bir voip hesabı ele geçirmedir. (ATO). Bir ATO sırasında, saldırgan şirketinizin hizmetlerini kullanarak, size ve iş maliyetine mal olan çağrıları yapmaya çalışır. Çoğu zaman, hedeflenen işletme bir süreliğine kesintiyi fark etmeyecek ve sonrasında önemli maddi kayıplar oluşacaktır. Bir ATO saldırısına karşı korunmanın bir yolu, herhangi bir sorunu erken tespit edebilmeniz için kullanımı takip etmektir. Kullanımı izleyerek, olağandışı ücretleri veya iş alanınızın dışındaki yerlerden yapılan aramaları daha iyi tespit edebileceksiniz.

Güvenlik Tedbirleri Hakkında Önlemler Almak
Güvenlik söz konusu olduğunda, tedbir almak önemlidir. Buna ek olarak, çeşitli şekillerde VoIP güvenliği artırabilirsiniz:

· Tarayıcınızı güven altına alınİnternet tarayıcınız, herhangi bir güvenlik ihlali için ana giriş noktasıdır. Güvenlik kontrol seviyelerini ayarlamak, neyin olabileceğini ve geçemeyeceğini filtreleyerek, bir miktar riski caydırmaya yardımcı olabilir.

· Güvenlik duvarı kullanın Bazı programlar, ayarlarına bakılmaksızın tarayıcınızın güvenliğini geçecek şekilde ilerleyebilecek. Bir sonraki koruma düzeyiniz bir güvenlik duvarıdır. Tarayıcınızda olduğu gibi, güvenlik duvarı ayarlarının işinizin gerektirdiği koruma seviyesinde olduğundan emin olun.

· Güçlü şifreler kullanın.Saldırganlar ve veri hırsızları önce şifrelerinizin peşinden gitmeye daha uygun bulur. Ağınızı korumak için varsayılan şifreleri hemen değiştirin; yüksek düzeyde saldırı direnci için harfler, sayılar ve sembollerin bir kombinasyonunu içeren şifreler oluşturun; ve şifrelerinizi asla açık metin veya sistem içinde/yakınında saklamayın.

· Çok faktörlü kimlik doğrulaması (MFA) gerektirSaldırıya dayanıklı şifreler büyük bir güvenlik önlemidir, ancak bu yaklaşım yeterli olmayabilir. Bir MFA, biyometri veya başka bir kimlik yönetimi metodolojisi eklemek, ağınızın ve dolayısıyla VoIP sisteminizin güvenli olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.

· Çalışanlarınızı eğitin. İşletmeler genellikle verilen eğitimin temel görünmesinde veya eğitimin tekrarlanmamasında dolayı tamamen gözden kaçırıyorlar. Etkili ve kolay bir güvenlik önlemi, personelinizin VoIP sistemini nasıl kullanacağını ve yerleştirdiğiniz tüm güvenlik önlemlerini nasıl kullanacağını anlamasını sağlamaktır. Ayrıca, çalışanlar bir güvenlik sorununun sonuçlarını anlamaları ve böylece kuruluşunuzun güvenliğinde rol almalarının daha muhtemel olmasını sağlamalıdır.

Herhangi bir teknolojide olduğu gibi, VoIP sisteminiz de kendi güvenlik sorunlarıyla birlikte gelir. Ufak bir planlama, eğitim ve gayretle – uygun araçlardan bahsetmemek- VoIP sisteminiz saldırganlara ve diğer güvenlik risklerine karşı dirençli olmasını sağlaycak ve kuruluşunuzun VoIP’in güvenli ve güvenli bir şekilde sunabileceği avantajlardan yararlanmasını sağlayacaktır.