VoIP’e Yatırım Yapmanın 5 Yolu

IP üzerinden ses (VoIP) yeni bir kavram değildir – yirmi yıldan fazla bir süredir var olmuştur, ancak bugünün VoIP kullanımı daha kolaydır ve daha güvenilirdir. Mevcut iş telefon sisteminizin iyi çalıştığını düşünüyor olabilirsiniz. Eğer sorun çıkarmadıkçada yenilemeyide düşünümüyorsunuzdur. Belki de maliyet ve zamandan endişe ediyorsunuz ya da VoIP çok karmaşık geliyordur. VoIP  işinizin daha üretken olması, müşteri çekmesi ve karı arttırması için zaman ve para yatırımıdır.

VoIP’ye yatırım yapmaya hazır olduğunu 5 madde ile karar verebilirsiniz.

· İşletmeniz büyüyor veya genişliyor.
· Çok para ödüyorsunuz.
· Uzak mesaflerde büyük bir işgücünüz var.
· Müşteri şikayetleri artıyor.
· Sesli posta gelen kutunuz her zaman doluyor.

Birçok işletme VoIP’e geçmeyi erteliyor veya çok pahalı olduğundan korkuyor. İşletmeniz Geleneksel ise bu konuya neden daha yakından bakmıyoruz?


Büyüyor
Genel olarak işletmeler özel bir santral değişimi için (PBX) telefon sistemi kullanıyorlar. PBX sistemlerinin sınırlı sayıda portu ve hattı vardır, bununla birlikte personel ekledikçe hat eklemek için yeni ekipman satın almanız gerekir. VoIP ile, sisteminiz bulut tabanlı olabilir, yani işiniz büyüdükçe fazladan ekipmana gerek olmadığı anlamına geliyor.

Çok fazla para ödüyorsun
Ofis ekipmanı, mobil cihazlar ve uluslararası aramalar için ücretler arasında, şirketler iletişimde ne kadar harcadıklarının farkında olmayabilirler. Daha yakından baktıktan sonra, birçok işletme VoIP’e geçişin önemli ölçüde tasarruf sağladığının farkındadır. VoIP sadece uluslararası aramalarda para biriktirmekle kalmaz, aynı zamanda kendi cihaz planlarınızı da mobil cihaz maliyetlerini düşürebilir.

Uzak Mesafe İşgücü
Çalışanların artık ofisten çalışmasına gerek yok. Günümüzün işgücünün giderek daha fazlası esnek serbest pozisyonlara sahip ve bu sayı büyümeye devam edecek. Şirketinizin uzak çalışanlarının ofise veya müşterilere bağlanmasında zorluk yaşadığı durumlarda problemler ortaya çıkabilir, bu nedenle uzak personel ile etkili bir iletişim hattı kurmanız ve sürdürmeniz önemlidir. VoIP, ev ofisleri veya mobil cihazları kullanan uzak çalışanların, yanınızda masada oturuyormuş gibi bağlı olmalarını sağlamaya yardımcı olur.

Artan Müşteri Şikayetleri
Müşterinizin size ulaşabileceği tek yolun telefon olduğu bir zaman vardı. Şimdi, sosyal medya ve e-posta ile, telefonla size ulaşan ilk veya tek seçenek değil, ancak yapabildiklerinden emin olmak hala kritik. Müşteriler doğru kişiye geçemezlerse, bekletilirlerse veya durumlarını tekrar tekrar açıklarlarsa bu durumdan rahatsız olurlar. VoIP’e geçmeniz tüm sorunlarınızı bir gecede çözemeyebilir, ancak müşterilerinizin sorunlarını ve şikayetlerini daha kısa ve zamanında yanıtlamanıza yardımcı olacaktır.

Gelen Kutusunda Boş Alan Yok
Sesli postanız doluysa, mesaj bırakmak isteyen sonraki arayan bunu yapamaz. Bu, müşteri veya iş fırsatları kaybına neden olabilir. VoIP sistemleri, gelen kutunuzun asla taşmadığından emin olmanızı sağlayan araçlar ve özellikler sunar. Sesli postadan e-postaya, .mp3 dönüşümü ve çeşitli depolama seçeneklerine sahip VoIP, sesli mesajlarınızı daha verimli bir şekilde yönetmenize ve cevapsız çağrıları ve iş kayıplarını önlemenize yardımcı olur.

Çalışanlarınız teknolojiye ayak uydurmak için kişisel cep telefonlarını düzenli olarak günceller. O zaman neden işiniz için aynısını yapmıyorsunuz? Daha yakından incelediğinizde, size VoIP’e yatırım yapma zamanı geldiğini söyleyebilirsiniz. Voip geçişinizi ne kadar erken yaparsanız, şirketinizde bir o kadar, olumlu bir getiri bulacakasınız.